Ц
Ц
A
A
A+

ФОТОГАЛЕРЕЯ

Особливості складення і посвідчення заповіту


28-09-202209:01

Заповіт - це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Відповідно до статті 1247 Цивільного кодексу України заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця і часу його складання. Право на заповіт здійснюється особисто, посвідчення заповіту через представників не допускається.

Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у статтях 1251-1252 Цивільного кодексу.

Своїми спадкоємцями заповідач може призначити одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з ними сімейних, родинних чи інших цивільних відносин. Однак, він не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині. Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова ( вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка).

Заповіт має бути складений так, щоб розпорядження заповідача не викликало незрозумілостей чи суперечок після відкриття спадщини.

За заповітом майно може бути заповідане тільки у власність. Заповідач може покласти на спадкоємця, до якого переходить, зокрема, житловий будинок, квартира або інше рухоме чи нерухоме майно, зобов'язання надати іншій особі право користування цим майном або певною його частиною.

До заповіту може бути включено розпорядження немайнового характеру (наприклад, визначення місця і форми здійснення ритуалу поховання заповідача, бажання призначити опіку над неповнолітнім тощо).

В умовах воєнного стану нотаріус може посвідчити заповіт, внести до нього зміни або скасувати його, навіть якщо він не має доступу до Спадкового реєстру. В такому випадку відомості в Спадковий реєстр вносяться протягом 5 робочих днів після відновлення доступу до реєстру.

Також в умовах воєнного стану посвідчувати заповіти військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, а також працівників правоохоронних (спеціальних) органів, органів цивільного захисту, які стримують збройну агресію рф, можуть командири (начальники) цих формувань (органів) та інші уповноважені таким командиром (начальником) особи.

Після посвідчення такий заповіт потрібно переслати через Генеральний штаб Збройних Сил України, Міністерство оборони, відповідний правоохоронний (спеціальний) або інший орган до Міністерства юстиції чи його територіального органу для реєстрації нотаріусами у Спадковому реєстрі.